Dubaj hostila fórum o telekomunikacích. Huawei zde nastínila, jak vidí budoucnost


V Dubaji odstartoval 12. ročník Mobile Broadband Forum (MBBF) pořádaný společností Huawei ve spolupráci s partnery GSMA a SAMENA Council, který opět přivádí dohromady vrcholné zástupce telekomunikací s cílem prozkoumat, jak vysokorychlostní mobilní internet formuje budoucnost, naše životy a průmyslová odvětví.

Konferenci zahájil svým proslovem rotující předseda společnosti Huawei Ken Chu, který návštěvníky seznámil se současným stavem vývoje sítí 5G a s nimi spojených příležitostí do budoucna. Mezi priority 5G budou v příštích letech patřit především služby XR (kombinující virtuální realitu VR a rozšířenou realitu AR), trh B2B a nízkouhlíkové podnikání. „Za pouhých pět let komerčního nasazení přinesly 5G sítě spotřebitelům značné zlepšení v oblasti jejich mobilního zážitku a již začínají stimulovat různá průmyslová odvětví po celém světě. Pokrok byl mnohem rychlejší, než jsme očekávali, zejména pokud jde o základnu uživtelů, pokrytí mobilními sítěmi a samotný počet 5G terminálů na trhu.“

V současné době funguje ve světě 176 komerčních sítí 5G, které využívá více než 500 milionů zákazníků. V případě koncových uživatelů jsou průměrné rychlosti stahování zhruba 10krát větší než u sítí 4G, což přispívá k širší adopci aplikací, jako jsou virtuální realita (VR) a 360º video. V oblasti řešení pro firemní klientelu již existuje 10 000 projektů zkoumajících B2B aplikace 5G (5GtoB). Aplikace 5G v průmyslových oblastech, jako je výroba, těžba či provoz přístavů, již prošly testováním a rychle přibývá jejich standardního nasazení v běžném provozu.

5G a služby XR

Služby XR s velkou pravděpodobností zaznamenají explozivní růst. Aby cloudová řešení mohla tuto technologii uspokojivě pokrýt, musí poskytovat rychlost stahování vyšší než 4,6 Gbit/s  s latencí nižší než 10 milisekund.

Pokud jde o zákaznická zařízení, Huawei považuje za klíčový i rozvoj AR a VR headsetů. Ty by v budoucnu měly být menší, lehčí a cenově dostupnější. Reformou by měl projít i systém výroby obsahu pro tato zařízení, programovací nástroje jsou totiž v současnosti složité a cenové náročné.

Rychlost 5G pro B2B

Tato priorita je zejména v rukách operátorů, kteří musí nadále vylepšovat síťové funkce, jako je uplink, určování polohy a snímání. V tomto směru společnost Huawei vyvíjí autonomní sítě, které usnadňují plánování, výstavbu, údržbu a optimalizaci. Kromě zlepšování konektivity mohou operátoři sloužit i jako poskytovatelé cloudových služeb či systémoví integrátoři.

Zelený ICT sektor

Podle Světového ekonomického fóra mohou digitální technologie do roku 2030 snížit globální emise uhlíku nejméně o 15%. Huawei si však uvědomuje, že samotné odvětví ICT generuje rostoucí uhlíkovou stopu, k jejímuž snížení je potřeba podniknout důsledné kroky. „Právě teď společnost Huawei používá nové materiály a algoritmy ke snížení spotřeby energie našich produktů. Také upravujeme weby a optimalizujeme správu napájení v datových centrech,“ uvedl Chu.

Foto: Huawei 


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí