Dokument Displace obnažuje kulturu dancehall


Displace

Dancehall – pro někoho sexuální až sexistický tanec, pro jiné mladší a bláznivější sourozenec jamajského hudebního stylu reggae. Jak je to s ním doopravdy, odhaluje dokument Displace, který přináší unikátní svědectví o této subkultuře pocházející z Kingstonu. Nenechte si ujít premiéru 1. prosince na RedBull.cz!

Filmový dokument o dancehallové scéně v jamajském Kingstonu natočila kameramanka Veronika Donutková společně s hudebníkem Radimem Vychopněm a slovenskou dancehall tanečnící Beshiu. Za cíl si dali představit dancehall jako životní styl, ne jen jako tanec ži hudební žánr.

Hlavní aktéři

„Několikrát jsem si s Beshiu povídala o dancehallu a jamajské kultuře. Fascinovalo mě, jak zásadní je Jamajka pro celosvětovou kulturu, a paradoxně jsem o něm věděla tak málo, vysvětluje motivaci k natáčení Veronika a Beshiu dodává:

„Dancehall je místo, ve kterém se odehrává společenské dění. Zahrnuje tanečníky, selektory, prodavače pouličního jídla, hustlery, taxikáře, promotéry a tak dále. Je to velmi silná a organická kultura, která pochází z ghetta, reflektuje život a problémy své komunity – má osobitý a expresivní projev, něco, co byste v našich končinách našli jen těžko.“

„Součástí kultury dancehall je specifická hudba, tanec, styl i hierarchie místní scény. Vytržená z kontextu někdy bývá pro našince nesrozumitelná, ale když jste na místě v centru dění, je to rozhodně velmi vzrušující zkušenost a velká zábava,“ doplňuje Radim.

Umělci

Dokumentaristé strávili na Jamajce celý měsíc, v němž každý den sbírali autentické záběry zdejší dancehallové komunity a natáčeli rozhovory s jejími přímými aktéry. Mezi ně patří například hudebníci DX, Sanjay, Gavsborg z producentského dua Equiknoxx nebo zpěvačka Tifa.

Do tajů tance je zasvětili tanečníci z crew Sopreme Blazzaz a Rifical Team a další jako Shelly Belly, Kaytie Insanity nebo Kissy. O tom, jak to chodí na party, zase promluvili přední selektoři Supa Hype a Hotta Rice.

Dancehall není rozhodně uzavřený svět a každý den ho slyšíme z rádia, aniž bychom si to uvědomovali. „Ovlivnil třeba vznik hip hopu, dubstepu, jungle, d’n’b, grime. Najdeme ho v tvorbě Justina Biebera, Maroon 5, Ne-Yo, Rihanny a dalších pop ikon, stejně tak je v komerčním světě populární i jamajský prototyp krásy – plná postava, široké boky, velký zadek a velká prsa,“ vysvětluje tanečnice Beshiu. Nechte se vtáhnout do nebezpečného prostředí Jamajského Kingstonu, který je ale sexy, plný vášně a radosti ze života!

 


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli