Devadesátky se vrací do módy. Je to pravda?


„Jojo, všechno se to vrací.“ Taky se vám někdy stane, že podobnou větu slyšíte z úst svých rodičů, když vidí, co máte na sobě? Pokud patříte mezi ty, kteří se nějakým způsobem starají o to, abych jejich outfit nesl alespoň nějaký prvek současného trendu, tak pravděpodobně ano. Přiznejme si, že nějaký ten vintage kousek ve skříni máme každý.

Symboly svobody

Šusťákovky, flanelky, polo trička zastrčená za pasem utažená jednoduchým páskem, zlatá digitální Casia a v neposlední řadě brýle s barevným tónováním. To je výčet jen několika málo kousků a módních trendů, jejichž kořeny bychom našli ve zlatých devadesátkách či dříve.

Čím to vlastně je, že jsou to právě první léta svobody u nás, jejichž módní prvky nás tolik ovlivňují i dnes? Označení první léta svobody bychom vlastně mohli považovat za jeden z těch nejzásadnějších faktorů. Vždyť s devadesátkami je nepochybně spojen rozvojgraffiti, rapu a obecně i všech subkultur, kterým se po pádu režimu naplno otevřely dveře. Možná v nás móda z tohoto desetiletí evokuje pocit svobody a volného myšlení, aniž si to kdokoli uvědomujeme. Právě proto se ke konci milénia stále rádi vracíme.

Devadesátá léta ale neznamenala pouze rozvoj výše zmíněného, ale především vývoj, a to ten technologický. Mobilní telefony, počítače nebo internet – to všechno se během deseti let přestávalo stávat raritou, a naopak začínalo být něčím normálním, bez čeho bychom si nedokázali představit život. S tím je spojena i masáž masové zábavy v podobě telenovel a sit comů.

Kids of 90’s

Současní pozdní dvacátníci a třicátníci jsou, jak se říká, kids of 90’s. Co zažijeme během nejkrásnějších věků našeho života, si s sebou pochopitelně nosíme dále. To se týká i módních návyků.

Já osobně nejsem příznivcem škatulkování módních prvků do „in“ a „out“. Sluší se ale říct, že mladší generace, jejíž outfity jsou hodně vidět a zároveň tak trochu definují dnešní trend, považuje módu devadesátek za něco, co se prostě nosí, za něco co je prostě „in“. Nejsme ale svědky nějakého zásadního viditelného návratu. Devadesátá léta tu totiž byla celou dobu, jsou tu i dnes a doufáme, že ještě dlouho budou. Co nikdy nezmizelo, se přece vrátit nemůže, ne? Mrkněte na skvělou současnou devadesátkovou módu od Reeboku:

FOTO: Vicky Grout


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli