Cyberdog: Když je barmanem robot aneb unikát, který nám ve světě závidí


Možná jste v Praze na Nových Butovicích jako doma a Cyberdog pro vás není žádnou novinkou, ale třeba jste o tomto místě ještě neslyšeli. Pokud zatím vůbec netušíte, čtěte pozorně dál anebo se na něj vydejte podívat osobně. Ideálně po setmění… Kdo je autorem této unikátní stavby a proč stojí za navštívení?

Cyberdog neboli technologicko-informační centrum, ve kterém najdete také vinárnu s robotickou rukou, je stavba, která navazuje na mnohým Pražanům známou plastiku Trifot, jejímž autorem je David Černý. Pro ty, kteří ji neznají, je Trifot kráčející plastikou z nerezu, kterou pokrývá řada fotoaparátů a představuje vývoj oboru fotografie za poslední desítky let. A hned vedle ní najdete od konce loňského listopadu Cyberdog, projekt již zmíněného výtvarníka a sochaře Davida Černého, na kterém se kromě něj podílel architektonický tým studia Black n´Arch pod vedením architekta Tomáše Císaře.

Čím je Cyberdog tak výjimečný?

Projekt tohoto prostoru je založený na myšlence pokroku 21. století, kdy se chtěl David Černý nechat inspirovat roboty, kteří míchají drinky na zaoceánských lodích nebo třeba v Las Vegas. Uvnitř dvoupatrového „psa“, kterého svým tvarem stavba připomíná, najdete veřejný prostor vinárny, robotické pracoviště, vozíkovou dráhu, bar a stolky k posezení. A namísto živého barmana vás obslouží robot od Kuka Robotics, který opravdu válí.

Není tak sexy jako živý barman, má dvě asymetrické oči, jenom jednu paži a není tak pozorný, ale za to je neuvěřitelně šikovný. Připraví vám řadu nápojů, otevře láhev vína a precizně vám ho nalije do skleniček. Veškeré objednávky přijímá přes aplikaci, kterou si můžete stáhnout do mobilního telefonu nebo prostřednictvím tabletů, které má Cyberdog k zapůjčení. Pochutnat si můžete na moravském víně, kávě, džusu, ale i drobném občerstvení. Díky vozíkové dráze se pak od robota dopraví občerstvení přímo k vašemu stolu, ať už sedíte v přízemí nebo prvním patře.

Kdo další se na stavbě podílel?

Kromě Davida Černého, Tomáše Císaře a studia Black n´Arch, se na vzhledu Cyberdogu podílela společnost Konsepti, kterou vedou Lucie a David Řezníčkovi. Ti vybavovali celý interiér předními světovými značkami. Židle Masters byly navrženy kreativním géniem Philippem Starcksem a získaly řadu designových ocenění, jako je například Good Design Award (2010) či Red Dot Award (2013).

Do vinárny se pohodlně vejde až čtyřicet návštěvníků, kteří se mohou posadit v přízemí, u baru nebo v prvním patře. Hlavní informační plochu celé stavby představuje prosklená fasáda, která je osazena speciální fólií, díky které lze sledovat projekci jak z vnitřních, tak i venkovních prostor. V Cyberdogu na ní pravidelně publikují novinky z oblasti vědy a techniky.

O Davidovi Černém

David Černý je českým umělcem a architektem, se kterým se pojí řada kontroverzních a provokativních plastik. Je autorem satirické plastiky Entropa Evropy, Miminek Babies, která zdobila Žižkovskou věž i Kampu, Čůrajících postav na dvoře Hergetovy Cihelny, Hlavy Franze Kafky u obchodního centra Quadrio, zmíněného Trifotu nebo třeba sochy Gesto, která mířila na Pražský hrad. Je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli