RECENZE: Cocoman rozjíždí Repráček Session


Cocoman a Colectiv v session vol.1

V české hudební krajině je Cocoman docela vyčnívající úkaz. Na scéně se pohybuje už víc než patnáct let a stihl za tu dobu vystřídat nespočet poloh, stylů, rolí a žánrů. Když jeho jméno dnes zadáte do YouTube, na prvním místě se stále zobrazí jeho mladický hit Jedna láska, který si po půlnoci na privátu snad pustil aspoň jednou každý. Od svých dřevních reggae časů, kdy

s blonďatými dredy lámal srdce o pár let mladších fanynek, ušel Adam Lanči (jak zní jeho občanské jméno) dlouhou cestu – a jeho poslední projekt je toho názornou ukázkou.

Bez efektu

Repráček Session je seriál živých jamů, na nichž tento doyen českého reggae ve společnosti několika hostů nakládá naživo na střídačku své texty do různých – většinou svých vlastních Coco jamin – riddims. Tenhle přístup (který tak dobře známe třeba z grime) kombinující instrumentál a lyrics z různých songů, dává samozřejmě naživo vzniknout originálnímu a unikátnímu koktejlu, který boří zaběhlý systém jednotlivých slok a pevných flows.

Cocoman zatím zveřejnil na svém kanálu tři plnohodnotné díly, každý natočený v jiné sestavě a v jiném pražském klubu. Jako první vlaštovku vyslal nultý, pilotní díl s názvem Majk džem, na němž zatím bez hostů zmrzle poskakuje v prosincovém nočním chladu ulice a bez přestávky servíruje dlouhý text ze svého ranku písničkářského reggae-rapu.

Nutno říct, že i když texty o životě a „message lyrics“ v současnosti tak trochu vyklízí pozice jiným žánrům, i nejzarytější odpůrce pravdy a lásky v hudbě musí při Cocomanově monologu lehce zjihnout. Tříapůlminutový one-take záběr na jeho osamělou radost z vlastních lyrics odhaluje v čisté nahotě pozitivní vibe, který se nebojí trapnosti a neschovává se za střih ani fancy efekty. Za vizuálním doprovodem sessions stojí Jan Husákalesco.cz, jehož rukopis dobře známe z klipu pro Young guns 2, spolupráce FTH a Armoura UK2CZ nebo Tubsova singlu Nová krev.

Colectiv i Bow Wave

První „oficiální“ Repráček session proběhla v Cocomanově domovském Crossu a pozval si na ni známou reggae tvář Colectiva a mladého newcomera Dorseye. Druhý cypher proběhl v Centrále a po boku blonďatého zpěváka se objevil jeho dlouholetý parťák s hlasem jak lví samec po třetím bongu, legendární Dr. Kary.

Spolu s nimi sype své texty z rukávu Emsa, bývalý člen Bow Wave – tím pádem nevyhnutelně dojde na lyrics o trávě. Na jeho notorické „Vzali jsme si, vážení, dvě kilíčka vážený“ reagují Coco a Kary další parafrází na společný hit Tak už to bal, navíc obohacený o část tracku Pálej z jejich desky Nevereš. Tenhle projekt, na němž společně s Messenjahem taví v kotli všechny možné taneční styly, rozvířil v roce 2016 stojaté vody a ukázal, že duch reggae není nutně relikt dnů minulých.

A příště?

Zatím poslední díl má poprvé i mezinárodní přesah. Kromě anglicky zpívající KattyGyal Kenty se v prostorách Roxy předvede speciální host z Francie: bezmála šedesátiletý Raggamuffin Vagabond Papet J. I když český posluchač na cizí jazyk na hostovačce reaguje (jako většinou) nezájmem, ukazuje se tu Cocomanova vlastnost, která je snad ještě zajímavější a záslužnější než jeho bezedná studnice lyrics a témat. A to je nadšení a spirit, s nímž spojuje lidi, vymýšlí projekty a nebojí se překračovat hranice a vystupovat z komfortních zón.

I díky tomu se v shoutouts listu jeho desky Zázraky (2014) objeví (kromě nespočtu dalších) i jména z tak opačných konců rapového spektra, jako jsou Smack, Hugo Toxxx a Prago Union. Nemluvě o tom, že s grime smečkou FTH stylin minulý rok vydali hořící singl Soundbwoy killin. Můžeme tedy doufat, že se Repráček session časem rozšíří a někdo ze jmenovaných se v ní objeví jako host.

@tms.stnk1
architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě