Co se z hřišť, kurtů a sportu přeneslo do ulic?


Co se z hřišť, kurtů a sportu přeneslo do ulic? No přece tenisky! My všichni tenisky už pěknou řádku let považujeme za něco, co do světa módy prostě neodmyslitelně patří. Nezapomeňme ale, že tomu tak nebylo vždy. Co se vlastně muselo stát, že se sportovní doplněk nebo dokonce nástroj přeměnil v něco, čím dnes a denně doplňujeme své outfity?

Sportování jako dostupný luxus

Jednu z odpovědí by nám mohla přinést třeba Elizabeth Semmelhack, kurátorka kanadského muzea obuvi The Bata Shoe Museum. Nám Čechům je baťovská tradice obzvlášť blízká a v Torontu na její počest rovnou vystavěli celé muzeum. Elizabeth říká, že historie tenisek je složitější, než bychom si mohli myslet.

Když se totiž tenisky poprvé objevily v 80. letech, byly považovány za luxusní zboží. Tehdy byla guma opravdu drahá a dělnická třída navíc neměla téměř žádný volný čas. Na sportování dělníci asi ani nemysleli… Kdo měl tedy tenisky a sportoval v nich, byl docela král.

Skok v čase do doby teniskové mánie

Jak jsme se tedy dostali do bodu, kdy jsou lidé ochotni za sportovní tenisky nechat polovinu výplaty a kdy tenisky jako na běžícím pásu chrlí i luxusní evropské návrhářské domy, které mají k výrobcům sportovního zboží většinou daleko? Do této éry nás přivedly hlavně osobnosti jako Michael Jordan nebo třeba Chuck Taylor. I díky nim si tenisky našly cestu do botníků lidí všech vrstev.

Italští a francouzští designéři se dnes snad v žádné nové kolekci neobejdou bez několika modelů tenisek. Proti návrhářským teniskám samozřejmě nic nemáme, pravdou ale zůstává, že zůstávají zaměřeny především na design. Někdo v nich asi i sportuje, ale nedá se říct, jak dlouho mu potom takové boty vydrží, nebo jak dlouho budou boty vypadat tak hezky, jako když si je odnesl z butiku…

View this post on Instagram

His & Hers. #Aztrek #TakeADifferentPath

A post shared by Reebok Classic (@reebokclassics) on

Nejlepší volba

To taková značka Reebok ve své řadě Classic neustále pracuje se svými původními hodnotami a dává kromě vytříbeného designu důraz také na pohodlí a praktičnost. Reebok se v tomto odvětví pohybuje dlouhá desetiletí, jejich technologie a postupy jsou tak propracovány do posledních detailů.

Jestli tedy chcete tenisky, které vypadají, jako by byly určené na hřiště, ale jsou to módní a navíc pohodlné boty, které v klidu můžete vynést na party a nebudete vypadat jako trdlo, vsaďte právě na Reebok. V galerii najdete pár inspirací.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli