SoundCloud rap: Jak se z okrajového žánru stal mainstream

Lil Pump, Lil Uzi Vert nebo třeba Smokepurpp, to je jen pár jmen, která reprezentují odnož rapu pojmenovanou jako SoundCloud rap. Hudebně je v podstatě nemožné SoundCloud rap definovat jako žánr, zvuk všech možných interpretů určitě žádné pojítko nemá a spousta věcí zní odlišně. Co mají ale všichni SoundCloud MCs společné, je určitá nezávislost, díky které se propracovali na vrcholy hitparád a nastackovali milióny views na YouTube. A právě platformy jako SoundCloud jim tuto nezávislost dávají.

Lil B, Soulja Boy a Yung Lean

Základy dnešní generace začali stavět už před deseti lety lidi jako třeba Lil B nebo Soulja Boy. Místo SoundCloudu tu akorát byl MySpace a místo Instagramu se zrovna začal rozjíždět YouTube. Oba zmínění pochopili sílu těchto stránek velice rychle, a navzdory tomu, že ke svému promování přistupoval každý jinak (Lil B šel často až do bizarních extrémů a doteď je to jeden z nejlepších trollů, co nám US rap dal, Soulja Boyův internetový flexin byl zase v podstatě předlohou pro to, co dnes vidíte ve feedu na Instagramu každý den), oba se dokázali prosadit bez cizí pomoci.

Yung Lean je zase skvělým důkazem toho, jak dnes může fungovat, když je někdo “jiný” a postaví na tom svou kariéru. Švédský kluk, co vypadá, že ho každý den šikanují ve škole, dělá videa s kýčovitou 90’s/00’s estetikou a rapuje o pokémonech a Arizona tea? To by 15 let zpět prošlo asi stěží, obvzlášť v rámci rap music, která je žánrovými předsudky a dogmaty svázána opravdu dost.

Leanovi se nicméně povedlo svůj vlastní obraz přerůst a z internetové postavičky se stal respektovaným interpretem, který vyprodává kluby po celém světě. Je to především díky talentu a konzistentnímu soundu, který posouvá a tvaruje, ale zároveň jej nemění co půl roku. Obecně se ale dá říct, že platformy jako SoundCloud a YouTube byly odrazovým můstkem i pro něj.

Nová americká vlna

I když výše zmínění, popřípadě ještě další crews jako Odd Future, A$AP Mob nebo RVIDXR KLVN, vyšlapali dnešním interpretům cestičku, termín SoundCloud rap/MCs se začal používat až v posledních dvou letech. Hodně často je jako synonymum používaný pojem mumble rap, což ale úplně přesné není. Mumble rap je spíš určitým subžánrem, jenž je specifický hlavně hlasovým projevem interpretů, který zní, jako by mumlali. SoundCloud rap je o dost širší pojem. Zjednodušeně řečeno je tedy mumble rap podmnožinou SoundCloud rapu. Jen tak na okraj, mumble rap taky není novým “žánrem” a lidi jako třeba Future takhle rapovali už v roce 2011.

Termín SoundCloud rap je používaný od nástupu nové generace amerických rapperů, jako je Lil Uzi Vert, 21 Savage, XXXtentacion, Ski Mask the Slump God nebo Lil Peep. Právě na Lil Uzi Vertovi se dá síla SoundCloudu skvěle demonstrovat. V roce 2017 na SoundCloud nahrál mixtape Luv Is Rage 1.5, kde se mimo jiné objevil track XO Tour Llif3. Ten se postupně stal Uziho největším hitem a pilotním singlem oficiálně vydaného alba Luv Is Rage 2, které debutovalo na prvním místě americké hitparády Billboard 200 Albums Chart. Za to vše Uzi vděčí jednomu ze singlů, jenž dal zadarmo ke stažení na SoundCloud.

Vedlejší efekt

Bohužel s možností nahrát své věci na internet a vidinou toho, že se stanu přes noc slavným rapperem s miliony views, jsou samozřejmě spojena i určitá negativa. Lidi jako Russ nebo Lil Xan rozhodně ničím novým nepřispívají a je na první pohled vidět, že se chtějí v první řadě svézt na úspěchu dnešní generace. To ale k boomu určitého žánru patří a patřit bude a vlastně to indikuje, jak je momentálně SoundCloud rap silným subžánrem.

Proč je tedy SoundCloud rap momentálně tak populární? Díky na první pohled zdající se větší blízkosti mezi fanouškem a interpretem? Díky punkové urvalosti většiny artists, a to ať už se bavíme o vzhledu, shows nebo extenzivnímu užívání drog? Nebo jde jen o přechodnou vlnu, která se během jednoho roku převalí? Jisté je každopádně to, že SoundCloud rap nabízí obrovské množství zajímavých MCs a tracků. Byla by škoda to přehlížet kvůli tak levnému důvodu, že slyšíte Gucci Gang desetkrát denně v mainstreamovém rádiu.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě