Chaozz: Všechno okolo se mění, ale my zůstáváme stejní


Loni se jim podařilo něco, v co už snad nevěřili ani ti nejskalnější fanoušci. Kluci z legendárního Chaozzu se opět sešli na jednom pódiu a dokázali, že hip hop má v jejich podání šťávu i po šestnácti letech. Teď jedou tour Ale už. Přečtěte si rozhovor s nimi.

Koukám, že tady dneska nakonec chybí Fugaz. Zastihnout vás je často prakticky nemožná věc, která se s Chaozzem táhne celou jeho historií. Čím to je, že vám dodneška zůstala tak krásná schopnost umět ignorovat čas, telefony, schůzky…?

Deph: No my už jsme asi prostě takoví. Soustředíme se totiž hlavně na důležitý věci. Na muziku a všechno kolem ní. A u Fugaze bych ani nebral, že nedorazil, protože ten s námi vlastně není skoro furt.

A víte alespoň, kde je mu teď konec?

Rusty: On se přestěhoval z Beskyd do Děčína. Takže by měl být na cestě do Prahy, ale jestli to tak je, nemáme absolutně ponětí. Dovolat se mu nemůžeme a jelikož už zase nemá internet, tak člověk nikdy neví, co všechno za informace si zrovna přečetl. Původně ani netušil, že má dneska dorazit, takže je to s ním trošku těžší.

Ba2s: Ale vypadá to na dobrý cestě. Za půl roku už bude v Ústí a možná že až v Mělníku.

Vzpomenete si, na co nejdůležitějšího jste během kariéry zapomněli, nebo kam nedorazili?

Deph: Na svůj pohřeb.

Já věděla, že tohle přijde…

Maro: Já sice nepatřím do kapely, ale jako fanoušek jsem nedávno viděl nějaké opakování pořadu Rande, kde měli kluci vystupovat. No a moderátoři ještě těsně před tím říkali: „Tak dneska mají přijít kluci z Chaozzu, ono se v hip hopovém prostředí nechodí včas, takže tady sice ještě nejsou, ale už určitě už jedou. Nakonec teda sice přišli, ale pozdě.

Foto: Vilém Kabzan

Vlastně i to bavení  o „comebacku“ se táhlo dost dlouho. Pak se všeho chopil Metoděj a domluvil s vámi vystoupení na End Of The Weak, zařídil zkušebnu, organizoval zkoušky. Kdo má teď na starost vás k něčemu dokopat?

Ba2s: Pořád Metoděj, protože on je zodpovědnej za to, že jsme se probrali.

Deph: My ho tak trošku angažovali na plnej úvazek, jako hlavního hrotiče. No a vypadá to tak, že nám pořád volá a my mu to stejně nezvedáme. Prostě klasika.

Každý z vás šel úplně jinou cestou. Rusty ani Fugaz už se hudbě vůbec nevěnují, přesto vás to všechny táhne k Chaozzu zpátky. Proč? Jaký pocit vlastně máte, když spolu stojíte na jednom podiu?

Kato: My se totiž pak cítíme zase jako zamlada.

Rusty: Přesně tak. To jsi řekl dobře.

Ba2s: Jelikož jsme si to před x lety všechno najeli, už to v nás asi navždycky zůstane. Samozřejmě se člověk taky chce trošku vyblbnout. Přece jenom koncertování s Chaozzem je úplně něco jinýho, než když dělám DJe.

Když se vrátím ke starým písničkám. Hodně z nich vám prý už nejde do pusy nebo v dnešní době prostě nemají cenu vůbec hrát. S čím konkrétně se už absolutně neztotožňujete?

Deph: Ono to není ani o filosofický stránce, ale spíš o technický a hlavně o způsobu vyjádření. Bylo nám, kolik nám bylo, a prostě jsme neuměli věci vyjadřovat tak jako dneska. Spousta formulací působí dost dětinsky, jako třeba „ Viděl jsi včera zprávy? Jo viděl, ale byl jsem plnej trávy.“ Prostě věci, co v normálním jazyce nezaznívají a byly formulovaný jenom proto, aby se rýmovaly. Dneska člověk vidí, že se dá všechno říct jinak, přirozeně.

Pokoušeli jste se udělat změny i v Policii, ale fanoušci je moc nepřijali….

Ba2s: Šlo hlavně o ten ukřičenej refrén, kterej mi prostě vůbec nesedí. Takže jsem ho trošku upravil a zjistil, že se vůbec nechytnul a že lidi si ho jedou pořád po staru. Na další show už se teda nechal jenom na fanoušcích a asi to tak i zůstane.

Foto: Radek Míča

DJ Smog prý příliš zájmu o návrat Chaozzu nejevil, o Skuplovi se toho moc neví. Jak mezi vás zapadnul Maro, který je DJ Prago Union?

Ba2s: Já za sebe můžu stoprocentně říct, že Maro je rozhodně člověk na správným místě.

Deph: Ale hlavně rozhodně nejlepší DJ, jakýho jsme kdy v Chaozzu měli. Ačkoliv by to neměl slyšet, aby si o sobě moc nemyslel.

Jak to cítíš ty, Maro?

Maro: No kupodivu si myslím, že jsem zapadnul dobře, že mě kluci přijali. Samozřejmě se můžu mýlit, ale ten pocit je hlavní, protože samozřejmě přispívá k výsledku. Popravdě ale vlastně úplně rovnocennej nikdy nebudu, jelikož nepatřím do původní formace.

Když se k těm loňským vystoupením vrátím. Přišlo mi, Adame, že ses držel trošku zpátky a postával vzadu.  Bylo to tím, že jsi šel o něco víc s kůží na trh než ostatní, nebo jsi chtěl, aby si to kluci pořádně užili?

Deph: Určitě je správně za B. Myslím, že lidi tohle zbytečně moc řešili. Já na podiu trávím každej víkend a věděl jsem, že kluci si tuhle příležitost užijou. Takže já se spíš soustředil, abych vypouštěl z hrdla to, co mám, a kluky jsem nechal, aby se vyřádili. Myslím, že nejvíc to vzal za svý Fugaz, kterej si za těch patnáct let nesvlíknul ty stejný lacláče.

I když mezi vámi všechno funguje, jako byste spolu přestali hrát včera, najde se přece jenom něco, v čem už jste dneska jiní?

Ba2s: Já mám spíš pocit, že se mění všechno okolo mě, ale já zůstávám furt stejnej.

Rusty: Přesně. Jen je nám prostě kalendářně víc.

Deph: Lidi se zase až tak moc nemění, teda myslím, že konkrétně my jsme se nezměnili. Což je teda vlastně dost divný. Citoval bych tu novou písničku: „Kdo by čekal, že některej z nás zmoudřel, by měl bejt velkej fanda do čekání, páč bohužel.“

Foto: Radek Míča

V devadesátkách jste byli jedna z kapel, která formovala český rap. Jaký máte názor na ten současný? 

Ba2s: On je to dost širokej pojem, protože rap se dneska rozvětvil do mnoha žánrů.

Deph: Celkově jsou teď žánry mnohem míň důležitý než tenkrát. Dneska jde hlavně o to, jestli to někoho baví, nebo ne. Ale když si představím, o čem jsme tenkrát snili a co každej z nás chtěl, aby se s rapem stalo, tak myslím, že se vlastně stalo i mnohem víc. Takže za mě spokojenost.

Pak se Deph zvedá a odchází k telefonu. „Jo a heč, čekáme druhý! Teď nás bude doma pět. Ještě nevíme, co to bude, ale narodí se v září,“ prohlásí hrdě a okamžitě se rozpoutá vlna gratulací, k tomu, že rapperovi k dceři Jasmínce přibude další potomek.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě