Český cimbálista dobývá Ameriku. Na prestižní studia potřebuje půl milionu


Matěj Číp se stal prvním člověkem, který studoval hru na cimbál na vysoké škole v USA. V Česku takový obor neexistuje a i americká univerzita ho otevřela jen pro něj. S cimbálem nyní míří na magisterský obor na Berklee v New Yorku, kde rok a půl studia stojí 1 500 000 korun. Mladý student získal štědré stipendium, ale i tak mu peníze chybí, spustil proto crowdfundingovou kampaň, prostřednictvím které nabízí řadu zážitků přímo ve Spojených státech amerických.

„Na cimbál hraji od svých osmi let. Během studií na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě jsem začal snít o studiu cimbálu v USA. V roce 2018 jsem si tento sen splnil a našel jsem univerzitu, která mi umožnila stát se prvním studentem cimbálu za velkou louží,“ říká s úsměvem Matěj Číp.

Foto: archiv projektu

Cimbál má své historické kořeny v Asii. Sice ne na území dnešní Číny (historicky první zmínka o cimbálu pochází již z dob Mezopotámské říše na území dnešního Iráku), ale „cimbálové odnoži“ ve Východní a Jihovýchodní Asii – tzv. yangqinu – se zde dostává opravdu velké popularity.

Během studií v Americe tak Matěj získal stipendium i na Hudebním Konfuciově institutu v Číně. „Studium na nejprestižnější hudební škole v kontextu extrémní čínské soutěživosti nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Navíc bylo také kompletně v čínštině, bez ní tu studovat nejde. Je to nejtěžší jazyk, co si můžu představit, ale zamiloval jsem se do něj. Nakonec jsem s cimbálem v loňském roce hrál i na Olympiádě v Pekingu,“ dodává Matěj Číp.

Cimbál je v české kultuře hluboce zakořeněný, jeho tradice sahá k tvůrci Jozsefu Václavu Schundovi, původem z Dubče u Říčan. Česká cimbálová tradice a škola tak mají jedinečnou příležitost obohatit svět. Mladý student nechce podporu od veřejnosti „zadarmo“, mezi odměnami najdou přispěvatelé možnost jazykové lekce nejen angličtiny, ale i čínštiny. Nebo se mohou vydat za oceán a poznat s Matějem to nejzajímavější, co severoamerický kontinent nabízí.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli