Výstava Big Bang Data vám nabídne pohled do nitra fungování celého internetu a virtuálního světa


Výstava Big Bang Data vám nabídne pohled do nitra fungování celého internetu a virtuálního světa. Také však velmi důrazně varuje před riziky, které vám může pohyb na internetu poskytnout. Big Bang Data se věnuje zkoumání fenoménu informační exploze, kterou dnes zažíváme. Výstava vás donutí přemýšlet o tom, kolik za den vygenerujete dat. Kolik za sebou každý den necháte na webových sítích stop a svých soukromých informací, které za vámi nechávají vaše mobilní telefony, senzory pohybu, sociální sítě, digitální fotografie nebo také platební převody. Soukromí je v dnešní době velký luxus. Vaše soukromá fotografie z dovolené se rázem stane veřejným majetkem. A to jste se s ní chtěli jen pochlubit na svém uzamčeném Facebook profilu.

Instalace Erika Kesselse přesně na tento problém poukazuje; nutí k zamyšlení, kolik našich fotografií koluje internetovou sítí.

Další část výstavy se zabývá oblastí optických kabelů a datových úložišť. Na ploše podlahy je tak znázorněna mapa světa a v ní zakreslené všechny optické kabely, které protínají náš svět. Optické kabely nám dnes umožňují v přímém přenosu komunikovat s kýmkoliv a kdekoliv na světě. Díky vývoji všech těchto technologií se svět opravdu zmenšuje. S návaznosti na toto téma se dále Big Bang Data věnuje i datovým úložištím po celém světě. Výhradně se jedná o úložiště jednotlivých společností, které vlastní a spravují nepřeberné množství dat (Google, Intel, HP, Facebook). Právě datové úložiště společnosti Facebook je velmi zajímavé tím, že je vybudované na severu Švédska téměř za polárním kruhem, a to kvůli tamním klimatickým podmínkám, které slouží jako chlazení celého objektu.

Ne všechny instalace jsou však jen skeptické a varují před zkázou. Najdeme zde i úžasné ukázky moderních technologií. A to konkretně takových, které využívají bezprostřední přenos dat. Příkladem je část výstavy, kde naleznete velkou, pravidelnou síť vytvořenou z plastových trubiček, která je pomocí rybářských vlasců zavěšena na pohyblivá ramena. Tato ramena jsou pak zachycena v pístech, které jsou napojeny na počítač kam přichází data z meteorologické bóje u pobřeží Hawaiie, jež přenáší pohyb mořské hladiny. Ten se pak skrze počítač, písty a rybářské vlasce přenáší přímo do sítě, která ve výsledku budí dojem pohybu na vlnách. A to vás donutí přemýšlet o tom, zda je takto rychlý přenos dat správný a nebo je to jen další hřebíček do rakve lidstva.

  • Výstava probíhá v pražském centru současného umění DOX od 7. 4. do 14. 8. 2017





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli