Banger Reviews: XCOM 2 je nejlepší emzácká strategie

Strategie, která svému jménu udělala dobrou pověst už prvním dílem – to je XCOM. Původně měla očekávaná dvojka vyjít jenom pro PC platformu, za sebe ale můžu říct, že je víc než dobře, že se tomu tak nestalo. Díky tomu si tuto výbornou týmovou strategii mohou vychutnávat hráči i na nejnovější generaci konzolí.

XCOM 2 je taktická strategie, která se odehrává v momentě, kdy u nás na Zemi vládnou mimozemštani a vy se jako součást jakéhosi odboje snažíte vrátit vládu zpět do rukou lidstva. Úvodní mise sloužící jako tutoriál má jasný cíl – osvobodit velitele odboje, kterého mimozemštani drží na tajné lokaci. Hned jak se tuto lokaci odboj dozví, vydáváte se zasadit velký úder okupantům. A v kůži onoho zachráněného velitele se nakonec neocitne nikdo jiný, než vy sám.

Základna Xcomu se nachází na opuštěné mimozemské lodi, což znamená že je mobilní a vy ji můžete upravovat kdekoliv se právě nachází. Celá dostupná mapa je rozdělena na několik částí, které hraním odemykáte. Nejdřív jsem měl trochu bordel v tom, kam a proč se mám vlastně vydat. Tato nejistota ale s několika dalšími hodinami hraní opadla.

Emzáci pracují na záhadném projektu Avatar, který když dokončí, tak pro vás hra skončí a z našeho domova se stane jejich domov. Proto je třeba neustálá snaha o zhatění jejich plánů. Nic ale není jen tak a naši okupanti vám rozhodně nedají nic zadarmo.

Technické zpracování hry působí velmi dobře. Hlavně je třeba vypíchnout kompletně zničitelné prostředí. Při velkých bitvách je pěkný pohled, jak se vše okolo vás bortí a padá. To se ještě stupňuje s lepšími zbraněmi, jenž se postupně odemykají. Jediný znatelnější mínus pocítíte při načítání. Loadingové obrazovky jsou až moc dlouhé a po delší době hraní to docela otravuje.

Když jsem se o vydání XCOM 2 dozvěděl, trochu jsem se obával, že se bude jednat o další hru, která chce vydělat na již proslavené značce. Musím ale přiznat, že jsem se mýlil. Vývojářské studio Firaxis značku XCOM v letošním roce ještě více naleštili a o několik pater pozvedli.

Celkově je však hra v tom malém rybníčku strategií pro konzole tím nejlepším, co si můžete zahrát. A pokud máte navíc rádi sci-fi a tématiku mimozemšťanů, je to pro vás absolutní trefa do černého. Za poskytnutí hry pro Playstation 4 děkujeme společnosti Cenega.cz.

xcom2

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě