5 hudebních dokumentů, které stojí za to vidět


Trávíte víkendy a většinu svých večerů na Netflixu streamováním nejnovějších dílů oblíbeného seriálu? Pak zkuste jednou nějakou změnu a pusťte si hudební dokument. Bavit vás to bude stejně a navíc se dozvíte něco nového. Tady je pět těch nejlepších.

Sonita

Foto: Festival Jeden Svět

Dokument Sonita vypráví příběh dívky z Afghánistánu, Sonity Alizadeh, která se chce stát slavnou raperkou. Filmový štáb začíná dívku sledovat teprve v době, kdy jsou jejími jedinými fanoušky ostatní děti z útulku na okraji Teheránu, do kterého s rodinou Sonita uprchla. Čeká ji domluvená svatba, stejně jako asi dalších 15 milionů nezletilých dívek po celém světě, a Sonita svůj rap využívá jako prostředek k protestu.

Kurt & Courtney

Foto: Instagram @courtneylove

Tragická smrt leadera skupiny Nirvana Kurta Cobaina byla sice v roce 1994 úředně označena za sebevraždu, to ale nebrání dokumentaristovi Nickovi Broomfieldovi do případu začít šťourat a na vlastní pěst prozkoumat, co je na tom pravdy. Ve svém filmu naznačuje, že sebevražda nebyla možná. Jako důkaz udává nedostatek otisků na střelné zbrani a tělo tak napumpované drogami, že by bylo naprosto nemožné, aby Kurt stiskl spoušť. Jde až tak daleko, že jmenuje jako hlavního podezřelého z vraždy Courtney Love.

Keith Richards: Under the Influence

Foto: Netflix

Keith Richards je britský kytarista a zakládající člen kapely The Rolling Stones. Má trnitou drogovou minulost a kvůli drogám byl i několikrát odsouzen. Přesto (a asi i právě proto) se udává za jistý vzor dlouhověkosti, “přežil” už totiž mnohé, kteří žili o dost zdravějším životním stylem. V dokumentu můžete nahlédnout pod pokličku jeho života v době, kdy je mu 71 let a připravuje se na vypuštění prvního solo alba za 23 let, Crosseyed Heart.

Beware of Mr. Baker

Foto: Snag Films

Anglický bubeník, Ginger Baker se zapsal do povědomí jako člen skupiny Graham Bond Organization, Cream a nebo třeba Blind Faith. Za svou kariéru si odšrktnul skoro všechny milníky rockové hvězdy, jako jsou drogová závislost, narušený vztah s rodinou nebo osobní bankrot. Režisér Jay Bulgar o filmu říká, že se nesnažil z Bakera udělat někoho, koho lidé buď milují, nebo nesnáší, ale snažil se ho popsat jako osobnost plnou kontrastů, kterou nemůžete jen tak zařadit do nějaké přihrádky, stejně jako jeho hudbu.

20 Feet From Stardom

Foto: Radius-TWC

Oscarově oceněný dokument se zaměřuje na život a kariéru těch v pozadí, aneb zpěváků a zpěvaček, kteří dělali křoví hvězdám jako Mick Jagger, Sting, Ray Charles a mnohým dalším.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli