Vyzkoušeli jsme ARK: Survival Evolved na Playstationu 4

Už více než rok je na platformy PC a Xbox One dostupná kooperativní survival hra s názvem ARK: Survival Evolved. Ani v tuto chvíli se však nejedná o úplně finální verzi, tudíž se musíme bavit stále o tzv. preview programu. Na Playstation 4 hra vyšla po dlouhých odkladech a dohadech vývojářského studia a Sony. První trailer ohlašující PS4 verzi vyšel v momentě, kdy už si hráči na PC a Xboxu užívali hru plnými doušky.

Hra spočívá v tom, že se buď jako muž, nebo žena probudíte na záhadném ostrově. V ruce vám září jakýsi kámen a kromě něj u sebe nic nemáte. Vaš úkol je snadný. Musíte přežít. Začnete hledat suroviny, materiál. Postupně si vyrobíte první primitivní zbraně a ohniště, na kterém si můžete opékat třeba maso nebo se u něj jen ohřát. Živit se můžete i různými bobulemi z lesa, ale abyste neměli hlad, museli byste sníst snad celý les.

Postupem času si můžete začít vyrábět lepší zbraně, stavět různé domy a stavby a vymýšlet, jak si nejsnažší cestou zajistit potřebný příděl vody, jídla a hlavně bezpečí. Na ostrově na vás totiž číhá spoustu divokých zvířat a hlavně dinosaurů. Ty jsou opravdu monstrózní a nejlepší na tom je, že si je můžete ochočovat. Není tedy problém potkat hráče, kteří se po ostrově prohání třeba na ochočeném Tyrannosaurusovi Rexovi.

Než ale do tohoto stádia dojdete, čeká vás dlouhá cesta plná nervů. Nic vás totiž nenaštve víc, než to, když vás začne pronásledovat smečka malých Velociraptorů v momentě, kdy si konečně seženete materiál a suroviny na první potřebné věci. V tuto chvíli jste bez šance na přežití, můžete ukončit trápení a nechat se zabít. A co dál? Můžete začít od začátku. O všechno v inventáři totiž přijdete.

Nyní se této ambiciózní hry dočkali také majitelé nejnovějšího Playstationu, tak se pojďme mrknout jak si hra na této konzoli stojí. První věc, co mě osobně zarazila, byla cena. ARK: Survival Evolved – Survivor’s Pack, který obsahuje všechny vydané dodatky a mapy stojí 1399,- Kč. Říkáte si, že je to dobrá cena na novou hru? To sice ano, ale musíte si uvědomit, že se jedná teprve o “předběžný přístup”, tedy něco jako beta verzi. A tomu určitě cena neodpovídá.

Ceně neodpovídá ani technické zpracování hry. Hra je portem z PC, ale není příliš uzpůsobená ovladači. Některé zkratky vedoucí k dalším úkonům jsou zkrátka silně nepraktické a už vůbec nemluvím o zdlouhavém přejíždění kurzoru ze strany na stranu za pomocí páčky na kontroleru. Ani celkové prostředí hry není moc pěkné. Grafika není rozhodně článkem, kterým by se chtěla hra chlubit. Přitom prostředí, kde se ARK odehrává má v tomto směru velký potenciál. Ten bohužel sráží časté FPS dropy, nedokreslené textury v pozadí, nebo lagování. V momentě, kdy je na serveru více lidí, hra přestává být hratelnou a vždy sem ji okamžitě vypnul.

V tuto chvíli je jediné pozitivum to, že se stále jedná o preview. Lidé, kteří si hru optimisticky zakoupili hned v den vydání tak nemusí zoufat. Stále je tu šance, že vývojáři všechny neduhy odstraní a dají ARK do pořádku. Neberte tak tento článek jako recenzi, ale spíš jako dojmy z prvního hraní. Až vývojáři oznámí, že dospěl ARK: Survival Evolved do finální podoby, určitě si pro vás přichystáme plnohodnotnou recenzi.

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě