Zajděte si na Pokoje, výstavu, kde je možné úplně všechno

Instantní čínské polévky na stěně, pastičky na myši a rozdrcené rohlíky na podlaze. Výstava Pokoje je umístěna v 63 pokojích v kampusu Hybernské 4 a ukazuje průřez současným „mladým“ uměním. Každý z pokojů totiž funguje jako samostatná expozice jednoho ateliéru české vysoké školy. Jde již o šestý ročník výstavy a navštívit ji můžete do pátku 17. prosince.

Limitem expozic jsou snad jen prostory pokojů. Školy použily všech myslitelných materiálů. Pokoj, kde jsou po zemi rozmístěné pastičky na myši, sousedí s pokojem, kde na stěnách visí igelitové sáčky. Další je pak oblepen čínskými polévkami a na stolečku v rohu stojí plastikové mystičky a lžičky. Ateliér skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze zase jako svůj hlavní materiál použil rohlíky.

Během výstavy se pracuje i se zvukem. Téměř v každém pokoji hraje hudba, která dokresluje záměr tvůrců, některé expozice jsou na zvuku přímo založené. Vidět můžeme i pokoje pracující především s vůní. Třeba pokoj plný osvěžovačů vzduchu.

Rozdíly mezi expozicí a věcmi denního užitku v Pokojích úplně mizí. Nejobtížnější je rozpoznat expozici Grafického designu a nových médií z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Expozice je umístěna v prostoru veřejných záchodků. A jejím cílem je vypadat jako veřejné záchodky. Indicií, podle kterých můžete odlišit umění od reality, je v tomto případě tabulka s číslem pokoje a skutečnost, že kabinky záchodků jsou zamčené a kasička na vybírání peněz za vstup na toaletu je přilepená ke stolu.

Většina pokojů je interaktivních – můžete napsat vzkaz, namalovat obrázek nebo si třeba zahrát na kurátora a vytvořit vlastní výstavu z nabízených děl. Anebo si třeba sešít vlastního plyšáka z rozstříhaných plyšových těl. Například medvídka se sloníma nohama. A chobotem.

Některé pokoje jsou ale i víc než šokující. Jsou zkrátka pěkné. A vtipné. A chytré. Jednoduše úplně jiné, než byste od výstavy, potažmo čehokoli jiného čekali. Už jen z toho důvodu se vyplatí ji navštívit. Jak se s ní vypořádáte, to je jenom na vás. Na Pokoje vás totiž nikdo nepřipraví.

foto: Eva Regnerová, Facebook Pokoje VI.

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě