Hra The Last Guardian byla ve vývoji 10 let. Vyplatí se jí po takové době pořídit? (Recenze)

Majitelé předchozích generací Playstationu si určitě pamatují hry Ico a Shadow of the Colossus. Obě vyšly pro Playstation 2 – první jmenovaná v roce 2001, druhá v roce 2005 a staly se ihned velmi oblíbenými herními kousky mezi hráči. Není tak divu, že byl jejich tvůrce Fumito Ueda ihned tázán, kdy přijde s něčím dalším.

Velkého oznámení jsme se dočkali v roce 2009 na konferenci E3. Tam Fumito fanouškům sdělil, že již dva roky pracuje na hře jménem The Last Guardian, kterou spolu se svým týmem vývojářů vyvíjí pro Playstation 3. Datum vydání bylo slavnostně stanoveno na rok 2010. Bohužel však přišly technické komplikace, vydání hry bylo odloženo a později byl vývoj zcela zrušen.

Po neshodách Fumita Uedy se Sony od nich nakonec odešel a založil si vlastní vývojářské studio s názvem genDESIGN. Naštěstí pro všechny hráče Uedo se Sony dál jednal (hlavně díky nátlaku fanoušků) a nakonec našli společnou cestu a rozhodli se dokončit vývoj hry The Last Guardian již ale pro Playstation 4. Po dlouhých deseti letech konečně The Last Guardian dorazil a my se na něj mrkneme v naší recenzi.

Stejně jako v předchozích hrách Uedy, i tady se očekával důraz na vynikající příběh. A přesně to nám bylo naservírováno. Nechci vám prozrazovat zbytečně moc z děje, tohle si musíte prostě užít sami, takže jen ve zkratce. Budete hrát za malého kluka, který se ocitne v jeskyni vedle obřího opeřeného tvora jménem Trico. Z počátku neví, jak se jeden k druhému chovat, postupem času k sobě ale naleznou společnou cestu a jejich vztah se začne utužovat, až se promění v krásné přátelství, ve kterém je jeden pro druhého ochotný udělat naprosto cokoliv.

Celou hru, jež bych zařadil do žánru adventur, narážíte na různé logické hádanky a hříčky. Někdy mi opravdu dalo zabrat, než jsem nalezl cestu, kterou bych mohl pokračovat, případně danou hádanku vyřešil. V tomto případě se ani nelze spoléhat na žádnou nápovědu, protože jednoduše hra žádnou nenabízí. Díky tomu se pro většinu hráčů stává opravdovou výzvou, jelikož v krásném světe se snadno ztratí každičký detail, který je pro další pokračování důležitý a nelze ho přehlédnout.

Ať ve hře děláte, co děláte, vždy máte po boku svého věrného přítele Trica. Ten se vám snaží být celou dobu velmi nápomocný. Nemůžete se někam dostat? Potřebujete něco probourat? Se vším vám Trico pomůže. Ovládáte ho pomocí zadáváním jednoduchých příkazů a umělá inteligence pak udělá vše sama. Avšak s tím jsou spojené občasné problémy, kdy Trico nereaguje vůbec, nebo reaguje nelogicky a několikrát se mi stalo, že věc, kterou jsem po něm chtěl zvládl udělat až na několikátý pokus.

Vy Trica za odměnu krmíte barely, jež nacházíte skrz celou hru. Nechápejte to špatně, sbírání barelů není povinné. Slouží místo (ne)oblíbených collectibles. Když se vám podaří všechny nalézt a nakrmit jimi Trica, na konci hry dostanete trofej. Po soubojích navíc v Tricovi zůstávají často zapíchnuté oštěpy, které mu můžete vytahovat. Nikdy jsem nezkoušel jeho zranění ignorovat, tudíž můžu jen polemizovat nad tím, co by se stalo, kdybych nezareagoval.

Grafika je jedna z mála složek hry, která mě poměrně zklamala. Desetiletý vývoj hry si vybral svou cenu a vzhledem k tomu, že hra byla původně určená pro předchozí generaci Playstationu, nenabízí tak skvělou grafiku, jakou bych si u nové hry představoval. Několikrát jsem si všiml nekvalitních textur krajiny a co si budeme povídat, na hlavní postavě šlo po grafické stránce také zapracovat více. To však kompenzuje prostředí, kde se The Last Guardian odehrává a kde častokrát narazíte na opravdu dechberoucí scenérie.

Další věcí, která mě zarazila, je optimalizace hry. Na klasickém Playstationu 4 docházelo často k FPS dropům, což je věc, jenž by měli tvůrci po tak dlouhém vývoji mít zvládnutou. Několikrát sem si také nerozumněl s kamerou. Ta se v některých interiérech chovala opravdu zvláštně a přesně naopak, než bych potřeboval.

I přes tyto neduhy se však jedná o ojedinělý herní kousek, který by neměl chybět na vaší poličce. Na druhou stranu především technika hraní, která je velmi zdlouhavá, nebude po chuti úplně každému. Guardianovi předchůdci se mohli pyšnit skvělým příběhem a to stejné se očekávalo také od tohoto herního titulu. A můžu vám říct, že právě to plní hra opravdu na jedničku.

Mezi novými hrami pro Playstation 4 to má ale The Last Guardian neuvěřitelně těžké. Pokud však hru nebudete vybírat podle toho, jak se vám líbí po grafické stránce a upřednostníte výše vypsané pozitiva, nebudete litovat. Za dodání hry pro recenzi děkujeme společnosti Sony.

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy zdravě