Dylan Raasch: "Pokud se vaše nohy cítí skvěle i po opravdu bláznivém dni, pak jsme splnili náš úkol

Dylan Raasch, jeden z hlavní designerů společnosti Nike, přesněji Nike Sportswear, je už ve svém oboru známou tváří. Mezi jeho největší úspěchy patří například vytvoření zásadního modelu Roshe, který se stal jedním z nejpopulárnějších po celém světě. Jeho návrhy krásně spojují dokonalou funkčnost s vyladěnou estetikou. Co si Dylan myslí o pohodlnosti bot, jaké jsou její tři aspekty a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím rozhovoru:

Pokud jde přímo o funkce designu, jaké jsou aspekty nebo objektivní hlediska, na která je kladen zřetel z pohledu pohodlí? Když se podíváte na boty, o kterých věcech si troufnete tvrdit, že přinášejí pohodlí zákazníka nebo dokonce mohou pohodlnost obuvi jakýmkoli způsobem inovovat?

Dobrá, myslím, že takové aspekty existují celkem tři. Jedním z nich je zákazníkovo pohodlí přímo „pod nohama“, při chůzi. Tady jsou původci jasní; vložka a podešev tenisky. Druhou oblastí je zajištění pohodlí ve vyšší partii. To se na první pohled zdá jednoduché jako facka, ale my jdeme hlouběji. Chceme pochopit, jak obuv konkrétně spolupracuje s vrchní částí nohy. Nakonec tu máme třetí oblast, která je z historického hlediska nejmladší. Velký důraz klademe na celodenní komfort.

Můžeš to pro nás trochu rozvést?

Pokud jde o zajištění pohodlí při chůzi, vložky byly v botách původně používány k zakrytí prošívání v dolní části boty. Nyní fungují jako první vrstva tlumícího systému. Dříve tedy měly modely Roshe One vložky pouze z IU nebo Phylonu. Dneska zase raději používáme vice paměťovou pěnu s dvojitou hustotou. Máme tedy počáteční reakci „Wow, ty jsou superpohodlné,“ ale potom se chceme ujistit, že je komfort zachován i během celodenního nošení.

Poté zkoumáme podešev. Je zcela zřejmé, že je pro každou botu velmi důležitá. Původně byly stavěny na konceptu měkkého IU, jak je tedy můžeme ještě vylepšit? Aktuálně myslíme na to, jak podešev udělat ještě více dynamickou. Mnoho lidí má třeba rádo modely Nike Free a pokládají je za superpohodlné, ale je to vlastně spíše pružnost boty, kterou si spojují s komfortem. A flexibilita se ne vždy musí rovnat pohodlí. Je to komplikovanější.

A potom se podíváme na horní část. S Roshe Two jsme vytvořili kus boty, který obejme vaši nohu a zcela se přizpůsobí jejímu tvaru. Samozřejmě se zachováním maximální dynamičnosti. Přidali jsme pěnové vycpávky, které slouží tak trochu jako jakési polstrované ponožky. Vzniká tady pohodlí, které můžeme klidně přirovnat k polštáři.
OG Roshe

To je skvělé přirovnání; tedy jakýsi polštářový efekt. Takže to bychom měli zajištěno pohodlí ve spodní a vrchní části boty. A jak je to tedy s tím celodenním komfortem?

Ano, ten přichází na řadu nyní. Je toho více; zaměřili jsme se na to, jak v situaci, kdy jste celý den na nohou, vaše končetina vlastně pomyslně roste a obuv se rázem může stát nepohodlnou. Připojte k tomu teplotní změny, kterým vaše nohy mohou během dne čelit… Vyvinuli jsme tedy botu, která umožňuje nejvyšší stupeň prodyšnosti, stejně jako pružnosti. O výtečné pohodlí tak máte postaráno po celý den.

Takže záležitosti jako inovace horní části obuvi skutečně hrají roli v celodenním pohodlí, protože právě v téhle oblasti dokáže teniska noze zajistit polštářový efekt bez ohledu na to, kolik máte pohybu a jestli stojíte či nikoli?

Teniska vás prostě podporuje. Je to stejné, jako když vaši ruku chrání rukavice a v některých sportovních úkonech se snižuje riziko otoků a puchýřů. Naše obuv by v zásadě měla být jakousi ochrannou rukavicí právě pro vaše nohy.

Flexibilita se ne vždy musí rovnat pohodlí.

Jak se svým týmem hodnotíš pohodlí, tedy krom prostého testu opotřebení. Vyvíjíte tedy inovace ve třech jmenovaných oblastech – jak potom hodnotíte, zda jste uspěli?

Test opotřebení samozřejmě děláme, to je nejpřímější zpětná vazba. Tedy pokud bychom boty přímo nenosili. Využíváme techniku a mapujeme, jak boty reagují. Jednoduše řečeno, celá architektura, která stojí za podešví, stojí na našich poznatcích z NSLR a dlouhých letech inovací prováděných na teniskách značky Nike. Máme dobré základy k tomu, abychom tušili, jak co bude fungovat. Víme, že takový a takový vzor na podrážce bude působit jako píst a dodá modelu větší odolnost vůči nárazům. Děláme tedy věci jako tohle a následně přidáváme odpovídající úroveň měkkosti a pohodlí dovnitř tenisky. Je to v podstatě věda.

Jak se během své kariéry ve vývoji tenisek vlastně díváš na otázku pohodlí? Co se během let změnilo?

Myslím, že to sahá právě až k té myšlence celodenního pohodlí, protože dřív to bylo vždy hlavně o tom, aby bota byla pohodlná při obutí a měli jsme vyhráno. Najednou chodíte osm hodin a uvědomíte si, že vaše boty vlastně zase až tak pohodlné nejsou. Myslím, že je to celé o testování té myšlenky, že naši zákazníci mohou za týden po městě klidně nachodit maratonské vzdálenosti a my se tomuto faktu musíme přizpůsobit. Dnes už se zkrátka díváme na daleko větší a rozmanitější obrázek.

Na celý tým je tedy kladen důraz především co se týče dlouhodobých výsledků, než jen na to, jak se zákazník bude v botě cítit „právě teď“?

Ano, přesně tak. Protože zpočátku to tak má každý. Jste v obchodě, zkoušíte si tenisky a vaší první reakcí je zjištění, jak vám padnou. Ale nejde jen o prosté pohodlí, ve skutečnosti je to mnohem složitější. Dále pracujeme na dokonalé stabilitě, podpoře a odpružení každé tenisky.

Pokud se vaše nohy cítí skvěle i po opravdu bláznivém dni, pak jsme splnili náš úkol.

drsch-web

realizace rozhovoru: Jared Thorp

Raise the flag//Life is Porno//Ultravagant
architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě