Podívejte se na současné robotické technologie, ze kterých vás zamrazí

Technologie se každým dnem stávají vyspělejšími a řada lidí si klade otázku, zdali takové tempo nebude v budoucnu spíše škodné než prospěšné. Obrovským tématem je v současnosti umělá inteligence, respektive robotické technologie, které mnohdy vypadají poměrně děsivě. O tom se můžete sami přesvědčit v našem krátkém výběru…

SpotMini
Jako první si představíme čtyřnohou robotickou mašinku SpotMini. Tento robot, který pochází z dílen společnosti Boston Dynamics, vypadá jako kříženec mezi psem a sci-fi vetřelcem a vzhledem k jeho pohybům dokáže v lidech vyvolat smíšené pocity strachu a smíchu. Těžko říct, jaké komerční využití může tento žlutý robot do budoucna mít, nicméně inženýři z Boston Dynamics s ním patrně nějaké plány mají. Jedná se totiž o druhou verzi, která oproti té minulé vypadá mnohem kompaktněji a „moderně“.

Sophia
Velký krok kupředu, co se týče robotických technologií, udělala i hongkongská společnost Hanson Robotics s robotem Sophia. Tento humanoid ženského pohlaví, který se skutečnému člověku velmi blízce podobá, by v budoucnu mohl sloužit například ve školách nebo domovech pro seniory, a to především proto, že se neustále učí. Sophia v sobě totiž skrývá technologii strojového učení (machine learning), díky níž se postupně dokáže učit novým věcem, respektive emocím, obličejovým výrazům a tak podobně. A pochopitelně umí i mluvit. To nejzajímavější na Sophii je však to, že nedávno získala oficiální občanství v Saúdské Arábii. Ano, i robot se v dnešní době může stát právoplatným občanem konkrétní země, minimálně takové, kde technologie nejrůznějšího charakteru výrazným způsobem akcelerují.

Atlas
Dalším humanoidním robotem je Atlas, za kterým (stejně jako u SpotMini) stojí inženýři z Boston Dynamics. Ten se za poslední dobu zlepšil natolik, že nyní dokáže něco, co řada jeho předchůdců nezvládla – salto vzad. Vedle tohoto akrobatického kousku však umí i bezproblémově chodit (podotýkáme, že jeho chůze také nahání strach), skákat, zvedat se země nebo nosit až jedenáctikilogramové náklady. I proto má být Atlas v ideálním světě využíván pro skladové činnosti. Jelikož využívá moderní senzory LiDAR, které najdeme například v samořídících autech, dokáže se vyhýbat překážkám, a v určitých věcech tak jednoduše nahradí člověka.

Handle
A aby toho nebylo od Boston Dynamics málo, vytvořili rovněž zajímavého pojízdného robota pod označením Handle. Jeho tělo je založeno na těle jeho sourozence Atlase (výše), nicméně místo chůze využívá kolečka k jízdě. Handle je taktéž určen pro manipulaci s těžkými náklady (společnost uvádí, že uzvedne až 50 kilogramů), což dokáže ve srovnání s Atlasem dělat o něco rychleji.

foto: nbcsandiego.com

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy zdravě