#Profil: Anderson .Paak aka Rocco Siffredi of Soul Music

V dnešním profilu si povíme něco o zpěvákovi, rapperovi, bubeníkovi (nejen) a producentovi z kraje zvaného Los Angeles – Brandonu Park Andersonovi, jenž vystupuje pod jménem Anderson .Paak. Pro někoho z vás může toto jméno být jednou velkou neznámou, protože však poctí svou návštěvou i Česko na letošním Hip Hop Kempu v Hradci Králové, bylo by dobré shrnout si jeho dosavadní tvorbu a úspěchy. Co říkáte?

Anderson .Paak se narodil do černošsko-korejské rodiny ve městě Oxnard v roce 1986. Již jako teenager se začal věnovat hudební produkci a hraní na bicí, což jej dostalo k jeho prvnímu vystoupení. Tehdy ještě pouze jako bubeníka v rodinném kostele. Ještě před jeho úspěchem coby muzikanta, pracoval na marihuanové plantáži v Santa Barbaře odkud byl v roce 2011 bez jakéhokoliv varování propuštěn. To bohužel vedlo až na ulici, na které se svou ženou a malým synem skončil na krátkou dobu jako bezdomovec.

Z ulice mu nakonec pomohl jeho kamarád Shafiq Husayn z kalifornské skupiny jménem Sa-Ra. Pracoval pro ně jako editor, asistent, textař a producent. Před jeho debutovým albem O.B.E. Vol 1 v roce 2012, které si sám napsal a vyprodukoval, se na chvíli posadil i za bubny v americké televizní soutěži American Idol, při příležitosti dělat komparz na bicí mladé zpěvačce Haley Reinhart.

Anderson-Paak-studio-dr-dre-bb2-the-beat

Koncem listopadu 2013 vypustil EP Cover Art, jenž byla v podstatě kompilace složená z coverů starého soulu, rocku, černošského blues a R&B. Zajímavostí je ovšem fakt, že i přes převážně černošské žánry hudby, předělal pouze písně od bílých zpěváků. Nicméně se jedná o žánry, jakými inspiroval svou tvorbu na své další desce Venice, která vyšla o rok později v říjnu, pod záštitou labelu OBE a Steel Wool. Což by se dalo pokládat za jeho debut pod uměleckým pseudonymem Anderson .Paak.

Vy, co jste slyšeli a máte dostatečně najeté více než skvělé, tématické album Compton od šéfa společnosti Aftermath Dr. Dreho, jste si nejspíše tohoto jména všimli hlavně díky spolupráci na celkem 6 skladbách.

Jeho výjimečný hlas a zpěv, který může připomínat spojení právě starého soulu, rocku, blues a R&B je na této desce velmi dobře zakomponovaný díky myšlence, jenž provázela celé album. Jeho již zmíněný debut ještě pod jménem Breezy Lovejoy – O.B.E. Vol.1 a druhá deska Venice, na Dreho zapůsobily nevídaným stylem. Hlavně díky nim ho pozval ke spolupráci na jeho nečekaném comebacku.

Ovšem pouze hlas mu u notorického kritika a perfekcionalisty k úspěchu nestačil. Když H&R oddělení z Aftermath Andersonovi zavolalo, aby zazpíval do Dreho beatu, z tehdy ještě „tajného projektu“, bral tuto nabídku dost skepticky a moc si od ní nesliboval. Když ale přišel do studia, byla zde posazená a k poslechu připravená G-Funková legenda. Paak v rozhovoru pro Billboard tuto situaci popsal slovy – „I was like, ‚Oh, shit… Dre hasn’t heard ‚Suede‘ yet,‘ “ Suede byl virální hit z Paakova kolaba NxWorries s producentem, který si říká Knxwledge. Dále dodal „I’m thinking he might just cut it off and walk out the room; he’s notorious for that. But he started bobbing his head, then says, ‚Play that again.‘ And he cranked it, bro… I mean, it hurt my ears. After the third time, he was like, ‚All right. Let’s work.‘ „.

Největší zlom v Andersonově kariéře však nastal až 15. ledna tohoto roku, když vydal své nejnovější album Malibu, jenž je opěvováno jak kritiky, tak fanoušky. Album má dost zajímavý „vibe“, který by na vás měl rozhodně příjemně zapůsobit. Mezi hosty se na něm objevuje již zmíněný Schoolboy Q a dále The Game, Rapsody či zpěvák BJ the Chicago Kid. Přesně o 15 dní později, tedy 30. ledna Paak Tweetnul video k němuž připsal, že „Aftermath se směje naposledy“. Ve videu je pak vidět Dre, který Paaka uvádí jako nejnovějšího člena již zmíněného hudebního korporátu – Aftermath Entertainment. Po této události Anderson sdělil tisku, že mu volal i sám Kendrick Lamar a děkoval mu za jeho novou desku a za to, že má konečně něco dobrého k poslechu. Když to tak uvážíme, tak nyní jsou oba dva jezdci ze stejné stáje. Je tedy dost pravděpodobné, že v blízké době bychom se snad mohli dočkat také nějaké společné novinky. Jako další Paakův fanoušek, nebo spíše fanynka je i samotná Beyoncé. Ta nedávno zveřejnila svůj playlist oblíbených tracků a mezi nimi se našel i pilotní singl The Bird z nejnovějšího alba.

Jak bývá zvykem, k takové události doprovázené novým a více než úspěšným albem se musí jet i první světová tour, ze které si „Rocco Siffredi of Soul Music“ dělá na Instagramu zajímavé koláže. My se už teď těšíme na jeho letní návštěvu Hip Hop Kempu a co vy?

Dikografie:

√ Alba:

Lovejoy (Breezy Lovejoy)
O.B.E. Vol.1 (Breezy Lovejoy)
Venice
Malibu

√ EP:

Violets Are Blue
Cover Art
The Anderson .Paak EP
Link Up & Suede (NxWorries)

Music Producer Old School lover Dirty Bandz Group
architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy zdravě