Hollywoodský obchod roku? Disney přemýšlí o nákupu 20th Century Fox

Pokud pravidelně sledujete novinky z filmového průmyslu, patrně jste nemohli minout zprávy o úspěchu studia Marvel. Komiksové blockbustery vycházející právě z univerza Marvelu jsou nesmírně populární a dokážou do kin přilákat miliony diváků po celém světě. Řeč je například o filmech Iron Man, Thor, Avengers, Captain America, Doctor Strange nebo Guardians of the Galaxy. Tyto snímky dokáží generovat stovky milionů dolarů a nezřídka překročí i miliardu dolarů, což je případ třeba prvního dílu Avengers, který vydělal 1,5 miliardy dolarů.

Posledním snímkem z produkce Marvelu je Thor: Ragnarok, jenž si v kinech vede opět nad očekávání a odhadované tržby jsou těsně pod hranicí jedné miliardy dolarů. Na příští rok je v plánu hned několik ambiciózních projektů tohoto komiksového impéria, kupříkladu sólovka Black Panthera nebo třetí díl Avengers s podtitulem Infinity War. Kdo však nejvíce profituje z finančního úspěchu Marvelu? Kdo je tím „hráčem v pozadí“? Řada z vás pochopitelně dobře ví, že vlastníkem komiksového gigantu je od roku 2009 společnost The Walt Disney.

Tento nadnárodní zábavní konglomerát má ve svém portfoliu také studio Pixar a především “dítě” George Lucase, studio Lucasfilm. Prvním počinem z univerza Hvězdných válek, pod kterým byla podepsána společnost The Walt Disney, byl film Star Wars: The Force Awakens z roku 2015, jenž svému novému majiteli vydělal přes 2 miliardy dolarů. Disney se tak právoplatně řadí k největším produkčním společnostem současného Hollywoodu a s kapitálem přesahujícím 100 miliard dolarů se pomalu, ale jistě rozhlíží po další velké akvizici.

Podle posledních informací došlo k několika schůzkám mezi zástupci The Walt Disney a 20th Century Fox. Na nějaký finální verdikt je samozřejmě ještě brzy, ale už nyní můžeme prohlásit, že pokud by k obchodu skutečně došlo, jednalo by se o jedno z největších spojení v historii Hollywoodu. Disney by se tím pádem dostalo opět blíže k vytvoření monopolního postavení na americkém filmovém trhu. 20th Century Fox totiž drží práva k sériím Avatar, X-Men, Fanstastic Four, Predator, Alien, Die Hard, Planet of the Apes, Deadpool a mnoha dalším.

Zřejmě všichni si dovedeme představit, jak by Disney naložilo například s X-Meny a Fantastic Four a jejich možném začlenění do marvelovského vesmíru. Nabízí se však i další, nesmírně zajímavá propojení, viz Deadpool. O tomto obchodu se bude ještě hodně mluvit, a to nejen mezi filmovými fanoušky. Především pro obě zmíněné společnosti to budou doslova miliardové námluvy. Dokázali byste tipnout cenu 20th Century Fox? A dojde vůbec k dohodě? Jednání mohou klidně trvat roky, ale o všem podstatném vás budeme i nadále informovat.

Avatar

foto: ew.com, lwlies.com

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě