Bývalý voják vytvořil funkční oblek Iron Mana, se kterým boří světové rekordy

Lidé mají různé sny. Někdo se chce stát astronautem, jiný by chtěl mít v garáži tu nejdražší káru. Někteří by naopak chtěli disponovat nadpřirozenými schopnostmi jako oblíbení komiksoví hrdinové. I když se poslední příklad může jevit jako nerealizovatelný, bývalý britský voják Richard Browning byl přesvědčený o opaku, a proto se rozhodl, že se stane druhým Tonym Starkem.

Ve spolupráci s firmou Gravity Industries a partnerským Red Bullem vyvinul za v přepočtu 1,2 milionů korun skutečnou lahůdku – plně funkční létající oblek Daedalus poháněný tryskovými motory, který se ovládá pohyby těla, takže v mnoha ohledech připomíná právě oblek světově proslulého komiksového a filmového hrdiny Iron Mana.

Aby mohl Browning vzlétnout, je jeho ultralehký exoskeletonový oblek obehnán šesti tryskovými motory poháněnými kerosinem, tedy leteckým palivem. Dva motory jsou umístěny na každé ruce a zbylé dva ve spodní části zad, přičemž každá jednotka dokáže zdvihnout až 22 kilogramů. Ve vzduchu má Browning nad svým oblekem plnou kontrolu a vzhledem k jeho fyzické kondici s ním dokáže pohotově manipulovat.

Co by to bylo za super technologii, kterou Daedalus rozhodně je, kdyby v sobě neskrývala výdobytky dnešní internetové doby. Vedle toho, že se na brýlích promítá aktuální stav paliva, je vybaven i Bluetooth či Wi-Fi adaptéry, aby mohly být lety streamovány do celého světa.

Iron Man

Nyní váš určitě zajímá, jak vysoko dokáže Browning s Daedalem vzlétnout a jakou rychlostí může letět. Tonymu Starkovi logicky konkurovat nemůže, ale i tak se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. K tomuto milníku mu stačilo, aby letěl rychlostí přibližně 51 km/h a urazil vzdálenost 100 metrů v nadmořské výšce okolo dvou až tří metrů. To z něj nyní činí nejrychlejšího může v tryskově poháněném obleku v plné kontrole samotného člověka.

S růstem všemožných alternativních způsobů přepravy by se mohlo zdát, že tento unikátní oblek bude jedním z nich. K tomu se však zatím neschyluje, byť Gravity Industries postupně získává slušné finanční injekce od různých investorů, což může potvrdit i nedávné investiční kolo, které společnosti vyneslo až 650 tisíc dolarů (cca 14,3 milionů korun). Myšlenka, že se Tonym Starkem stane běžný člověk, tedy není úplně nereálná.

foto: www.nbcnews.com, www.neowin.net

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě