Apple odhalil nejvýkonnější a nejdražší smartphone iPhone X

Spekulace kolem nových modelů patrně nejpopulárnějších smartphonů současnosti mohou konečně vzít za své. Během včerejšího večera jsme se totiž dočkali dlouho očekávaného oficiálního odhalení iPhonu 8, iPhonu 8 Plus a speciálního výročního iPhonu X. A právě na iPhone X se podíváme pěkně zblízka a pokusíme se alespoň částečně ospravedlnit cenu atakující v nejlepším provedení 35 tisíc korun.

Začněme tím nejhlavnějším, a sice displejem a samotným tělem přístroje. iPhone X disponuje 5,8 palcovým OLED displejem s rozlišením 2436×1125 pixelů a funkcí Super Retina. Přední strana telefonu je jím pokrytá takřka celá (rámečky nakonec zůstaly a jsou vcelku masivní), přičemž v horní části se nachází „výřez“ pro několik senzorů, přední kameru a projektor pro novou funkci FaceID.

Právě FaceID kompletně nahradilo dosavadní TouchID, tudíž k odemykání přístroje již nebudete potřebovat váš prst, nýbrž váš obličej, který si přední projektor oskenuje a vy budete moci následným přejetím prstu po displeji směrem vzhůru telefon odemknout. Podle společnosti Apple je tento prvek více bezpečný, jelikož shodné rysy v obličeji budete mít s jedním člověkem z milionu, přičemž shoda u otisku prstu vychází na jedna ku padesáti tisícům.

Nemusíte se však obávat toho, že by iPhone zapomněl vaši podobu, jakmile vám narostou vousy nebo si nasadíte brýle či změníte účes. FaceID využívá pokročilou funkci strojového učení, takže se vám vždy přizpůsobí. Výhodou FaceID je také provázání s funkcí Apple Pay a novými pohyblivými emotikony zvanými Animoji. Komunikace prostřednictvím těchto vámi rozpohybovaných smajlíků vypadá opravdu zajímavě.

Vrátíme-li se zpět k funkcím, nesmíme opomenout 3D Touch, automatickou kalibraci barev TrueTone či podporu standardu bezdrátového nabíjení Qi. V tomto ohledu se zpočátku budeme muset spolehnout na výrobce třetích stran. Vlastní řešení bezdrátového nabíjení přinese Apple až příští rok se zařízením AirPower, jež bude schopno nabíjet zároveň iPhone, Apple Watch i bezdrátová sluchátka AirPods.

Telefon pohání šestijádrový čip A11 Bionic. Zadní kamera je osazena dvěma vertikálními opticky stabilizovanými čočkami s rozlišením 12 Mpx. Inovací prošel portrétový režim, který dokáže „odfiltrovat“ pozadí a vytvořit takřka profesionální snímek. iPhone X bude v prodeji ve tmavě šedé a stříbrné barvě od 3. listopadu (předobjednávky startují 27. října). V České republice pořídíte 64GB model za cenu 29 990 Kč a ten 256GB vás vyjde na 34 990 Kč.

iPhone X

foto: wwww.businessinsider.com, cdn.newsapi.com.au

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě