Apple chce do tří let nahradit iPhone brýlemi s rozšířenou realitou

Apple

Každý, kdo alespoň jedním okem sleduje světové technologické dění, ví, že rozšířená realita, tedy situace, kdy je okolní svět obohacen o virtuální prvky, je jedním slovem v kurzu. Experimentuje s ní spousta firem a nedávno se o ní začala zajímat i jedna z nejvýraznějších – Apple. Nejenže představila speciální balíček nástrojů ARKit, díky kterému mohou vývojáři vytvářet pro iPhony a iPady zajímavé aplikace, ale nově chce také prorazit s hardwarem.

Uznávaný reportér serveru Bloomberg Mark Gurman, jenž je poměrně přesný v odhalování nových věcí od Applu, přišel s informací, že kalifornský technologický gigant pracuje na brýlích založených na rozšířené realitě, které mají v roce 2020 nahradit iPhone. Apple pochopitelně tyto spekulace odmítl komentovat, avšak Gurmanovy ověřené zdroje mluví o zajímavých vlastnostech, kterými mají chystané brýle disponovat.

Tou nejzásadnější informací je, že mají fungovat nezávisle na iPhonu. Nemá se tedy jednat o pouhý gadget, nýbrž o plnohodnotné zařízení, se kterým bude možné komunikovat, konzumovat obsah, hrát hry a mnoho dalšího. Ostatně se proslýchá, že Apple již nyní testuje tuto technologii v útrobách svého sídla v Cupertinu.


Specializovaný tým pod vedením inženýra Mikea Rockwella, který byl v minulosti důležitým článkem ve společnosti Dolby Labs zabývající se zvukem a filmovou reprodukcí, si má pohrávat s oblíbeným headsetem HTC Vive, na němž vše zkouší. Údajně již vyvinul i první textovou platformu, aplikaci k promítání 360stupňového videa a navigaci.

Co se týče vzhledu, opět nemáme v ruce nic. Apple přeci jen své chystané produkty skrývá do posledních chvil, i když mu to častokrát nevychází. Jisté však je, že se potřebné komponenty budou muset vměstnat do skutečně kompaktního zařízení. Proto má vzniknout unikátní procesor s vysokým výkonem a nízkou spotřebou na principu čipu v hodinkách Apple Watch.

Bude zajímavé sledovat, jak bude tato evoluce nejpopulárnějšího smartphonu probíhat. Je ovšem pravděpodobné, že iPhone v roce 2020 nebude znamenat to, co znamená teď. Nemusí být primárním zařízením pro přijímání hovorů, posílání zpráv, hraní her a další činnosti. To vše by mohly nahradit brýle, nicméně natolik vyladěné a funkční, aby je nečekal stejný osud jako Google Glass.

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě