5 zemí, které vás překvapí skvělou rapovou scénou


Kde hledat dobrý rap? Zkuste tyhle země!

Srbsko

Obecně se dá říct, že na celém Balkáně jsou silné hip hopové kořeny. Srbská scéna je ale nejspíš vzhledem ke své velikosti asi nejsilnější a začátky se tu datují až do 80. let. Celkově by se dalo říct, že se dá v genezi tamní scény najít spoustu podobností s tou československou, ať už jde o kostrbaté začátky nebo obrovský boom v posledních letech.

Chvíle, kdy rap začal v Srbsku být skutečně „na mapě“, je začátek nového milénia a start labelu Bassivity Records, v rámci kterého vycházely první zásadní tracky. Jedním z nich je třeba věc Govedina, jehož hlavním tématem je korupce v politice.

Dnes je stejně jako ve zbytku světa hlavním sub žánrem trap, jehož hlavním představitelem je bělehradský Fox, který zaznamenal velký úspěch se svým debutem Trap Guru Trap Boss. Mimo něj stojí za zmínku jména jako Mimi Mercedez, Bombe Devedesetith nebo Žuti.

Japonsko

Z Asie jsou, co se týče rapu, aktivní hlavně státy jako Korea nebo Indonésie, Japonsko má ale rozhodně taky zajímavou scénu, minimálně o něco míň generickou, než jaká je ve zmíněných státech. Trap je samozřejmě velkou součástí dnešní vlny, boombap nebo cloud rap ale rozhodně nejsou vyloženě okrajovou záležitostí. V Japonsku jde zároveň rap ruku v ruce s tamním streetwearem, nejlepším příkladem je asi crew KANDYTOWN, která má spolupracuje se značkou Reebok. Další zajímavé interprety najdete v odkazech níže.

JAR

Největším a celosvětově nejprofláklejším jménem z JAR je samozřejmě trio Die Antwoord, celá scéna je ale o hodně rozmanitější. Začátek hip hopu v Jihoafrické republice je velmi úzce propojený s graffiti a brake dance a spousta z prvních kapel, jako třeba Black Noise, nezačala čistě jako hudební crew, ale spíš jako uskupení lidí, jež spojuje urban kultura. Zajímavostí jihoafrického rapu je velká jazyková rozmanitost, díky které znějí flows tamních interpretů velice zajímavě. Nejlepším příkladem je asi Sipho the Gift, jenž ve své hudbě kombinuje angličtinu a xhoštinu.

Tamní scéna má ze všech zemí v tomto seznamu (asi kvůli tomu, že je většina tracků v angličtině) pravděpodobně největší potenciál na zajímavé featuringy, kterých je v JAR skutečně dost, a to od jmen jako A$AP Ferg nebo Wale.

Island

Island je světovým unikátem. V jakém jiném státě s populací jen něco přes 300 000 obyvatel byste našli světově známé kapely a zpěváky velikosti jako Sigur Rós, Björk nebo Of Monster and Men? Pravděpodobně v žádném.

Na rozdíl od ostatních zmíněných států, rap začal ve větším měřítku na Islandu teprve před pár lety. Zároveň je z něj cítit, že mají tamní interpreti jako Aron Cal nebo GKR o něco “umělečtější” ambice, než řekněme takoví Srbové, kteří jak formou, tak obsahem jedou v o dost klasičtějších rapových kolejích. Jestli je to ale dobře, si už udělejte obrázek sami.

 Německo

Vzhledem k tomu, že Německo je jeden z největších a kulturně nejbohatších států v našem žebříčku, není divu, že tamní rapová scéna je pořádně silná. Vzorec, který se dá aplikovat na začátky tohoto hudebního žánru v téměř každém evropském státě, se dá použít i zde, tzn. svatá trojice break-dance, graffitti a hip hop, špatně znějící boom bapové beaty a přehnaná snaha hrát si na Ameriku. Tím vším si však Německo prošlo už dávno a v dnešní době je diametrálně jinde.

Hlavní devízou tamního rapu je samozřejmě jazyk, který zní sám o sobě poměrně tvrdě. Další rozdíl s ostatními státy je větší kulturní a rasová rozmanitost, což se ve výsledku projeví i v hudbě, proto se v posledních letech stal velmi populárním třeba dancehall, jenž ale na první pohled v Německu žádné kořeny nemá, popřípadě se tenhle vliv dá pozorovat na turecko-německém rapu, který má v podstatě svůj vlastní žánr.

Během posledních dvou let se v Německu rap uchytil skvěle a především crew 187 Strassenbande ukazuje, že i mimo Ameriku jde dělat pouliční gangsta rap v té nejčistší formě a zároveň mít úspěch co se prodeje desek týče. Nejviditelnější jsou pak jmenovitě členové jako MC Bonez, LX, Maxwell a hlavně Gzuz, jehož track Was Hast Du Gehabt vyšel na kanálu WorldStarHipHop a vzbudil povyk i v USA.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli